Surnud inimeste asjad

Taas on uus aasta lehe keeranud. Veebruar juba täies hoos. Mina aga ei ole veel sõnagi kirjutanud siin, mis ei tähenda, et ma talveunes oleks. Kuskil FB maailmas elu keeb ja kihab. Aga tundub, et pikemad ja huvitavamad ja korduvad arutelud võiksin ka siin avaldada. Ja loomulikult alustan taas surnutest… Seda enam, et kunagi, nii 10 aastapärast on mul plaan siiski Maagia teemaline raamat kirjutada, hea oleks juba alustada vaikselt. Tegelikult ma juba 2-3 aastat tagasi mõtlesin, et kui 40 saan, siis selleks ajaks kirjutan raamatu (naiivitar, eks). 40 täitusin mullu sügisel, peale toore kondikava pole miskit valmis ja teamine, et mida rohkem ma loen, seda rumalamaks ma muutun. Raamatu saab alles siis kirjutada, kui maailmapilt enamvähem paigas, aga minul, 40 aastasena, on veel palju avastada. Seega uus tähtaeg 50. Plaan on 101 erinevast teemat kirjutada, üks peatükk kindlasti on SURNUD ja surnute maailmaga seotud tavad-kombed nii meil kui mujal.

Aga juba mitu aastat vaevab mind see maailm, see on täitsa HULLUKS keeranud maagia demoniseerimisega, usun, et suures osas on selles ka need Selgeltnägijate tuleproovid süüdi. Seega juba pikemat aega võtan oma misiooniks seda JAMA KUMMUTADA !

Seega, kas surnud inimese voodis saavad elavad veel magada ? Arvamusi on inimestel seinast seina, toon mõned mõtted oma sõnadega välja, kedagi ei tsiteeri, nimesid ei nimeta, noppeid eri kohtadest, erineval ajal.

Näiteks, küll arvatakse, et surnud inimese energia talletub kuidagi voodisse, mis elavaid kuidagi mõjutama hakkab. Või näiteks, kui inimene on vähki surnud, siis seal hiljem magavale inimesele ka vähk kuidagi kinni hakkab, kuna vähki on veel hullemgi kui tavaline nakkushaigus. Raske uskuda, aga rahvas nii arvab. Mõnega lausa nii juhtunud.
Pakutakse ka, et probleem on lihtsalt mõtlemises või valestimõtlemises või siis ebausus ja eelarvamustes, nimetage kuidas soovite aga tervet mõistust maksaks ikka kõige enam kuulata.  Inimene mõtleb üle ja hirm platsis. Seda enam, et igasugu selgeltnägijate saated mõjutavad meie meeli pidevalt. tundub, et ikka sinna hullemasse suunta…
Või siis, et teadmine, et keegi on seal voodis surnud, on lihtsalt ebameeldiv ja kõhe ja mõned väidavad, et lausa tunnevad sellised voodid ära, ilma et teaks, et seal keegi ka päriselt surnud on.
Enamus siiski arvab, et surnud on läinud oma teed ja on isegi maganud sellistes voodites, lausa hästi ja põhjus head voodi välja majast välja visata siiski pole põhjust.
Mõni siiski teab, et surnust eraldub igasuguseid vedelikke madratsisse, ja ebameldiva haisu tõttu peaks maratsi siiski välja viskama, sellega nõus. Aga voodiraam siiski pole vaja pilbasteks peksta. Ja tundub, et enamus lahkuvad ikka siiski puhta inimesena. Ise pole selle ala spetsialist, aga kui minu vanaisa suri, siis voodi, kus tema suri, igatahes oli kasutusel juba matuste aegu.

Minu vastus neile… ja teile, kes seda küsimus esitavad endale ja teistele…

Olen täitsa kindel, et tugevad isiksused, need võivad magada kus iganes, samas nad on tundlikud ja mõistlikud, nad suudavad selgele mõistusele ja teamisistele toetuda, siis ei teki hirme ka nn üleloomuliku halva ees. Üleloomulik halb pole minu sõnastus, vaid nende, kes ei mõista.  Mina isiklikult ei mõista, mis halba on surnutest ?  Mina mõistan suurepäraselt ja püüan seda teistelegi selgeks teha nii hästi kui võimalik…

Loomulikult enamus inimesi ei usu midagi, mitte midagi, pigem on neil miskid ebausuga seotu hirmud, mida nad ei oska kirjeldada ega taha tunnistada. Sest nad püüavad eitada seda maailma, siis ometigi neil kuklataga miski hirm tuksub ja see on veel hullem kooslus. Varem või hiljem inimene läheb katki, ja siis on süüdi surnud. Ei, süüdi on tema ise, et ta ei tee endale asju selgeks ja ei tunnista, et MEIL KÕIGIL on hing. Hing kes tõesti pärast maist surma hakkab omi asju teispoolsuses ajama.

Hirm on ju teadmatuses tundmatu ees. Kui me enda iidloks seame suvalisi vene sortse, neil on ju täiesti teistele alustele ehitatud maagia/usundi alustalad , kus domineerib pigem ortodoksne kirik, ebausk ja selline needus-manamise stiil, siis inimene hakkabki kartma ja kahtlema endas ja teistes, sest TV ju räägitakse, kui ohtlik see surnute maailm on !  Lihtsalt tavaline inimene on nii rumalaks , saamatuks ja nõrgaks tehtud nende maailmas, et kindlasti vajavad elavad iga kord, kui keegi surnud kohe tasulisi rituaale, mis surnu ära saadab korralikult ja plats korralikult puhtaks tehakse. Ja see ei maksa vähe. Jah, ka meil olid oma surnutega seotud kombed ja talitused, aga see, et tänapäeval on need natuke teissugused, ei tähenda, et need valed on.

Loomikulikt võib lugeda teise maade kommete ja tavade kohta, võib küsida ja arutleda ka. Keegi teatas, et see hoopis miski Eesti vanarahvatarkus (et voodi ära visata). Ei ole, meie Eesti maarahval pole kunagi selliseid ebauske olnud. Maarahva tarkus on väga talupoeglikult praktiline, pigem lepitas surnuid ja sai nendega VÄGA HÄSTI LÄBI. Midagi ei visatud üle pea minema. Loomulikult oli neil ka oma surnutega seotud rituaalid, millest peeti kinni, et surnu läheks ja ei tuleks tagasi valel ajal. Hingedeajal tulid, esimeste sügisesed udud tõid hinged, siis hakkasid esivanemate hinged käima kodus. Kuni halladeni, siis oli jälle vaikus ja rahu.  Lugeda saab sellest kõigest folkloore.ee

Ja tõesti, kui elavana nad meid elusast peast ää tahtnud süüa, siis veel vähem peaksime kartma kalleid lahkunuid pärast seda kui nad manalateele läinud ja ammugi teiselpool jõge. Pigem hea sõnaga meenutada ja kui kenasti ära saadetud siis ju rahu majas. Tundub, et siis jama majas, kui enese südametunnistus must. Pigem ikka need elavad, kes kuidagi vildakalt mõtlevad, vimma veavad, need kardavad alateadlikult surnu viha, see kes kuidagi halba teinud, surnu tahtele vastu olnud jne.. See, kas surnu manalast tagasi elavate ilma ronib, ma kahtlen. Eks inimene ise ennast mürgitab ja selle suure sapiga ehk lausa kutsub kurja karja… ja ega nad siis tulemata jäta :D Mitte et ma hirmutaks nüüd, kus sa sellega, inimene ikka ise suure hea meelega hirmu karja kutsub.

Aga Siberi-Uuralite rahvastel oli surnutesse vähe teine suhtumine. Ma nüüd kohe ei leia, aga näiteks ka Relve Rändaja saadetes oli idapoolsetest rahvastest ja nende kommetest palju juttu, väga huvitavad saated. Kuskil seal ülevad, põdrapõhjakasvatajad, kes rändasid ringi karjaga, nemad jätsid surnud sinna, kus surnu suri. Tihti jäid KÕIK TEMA ASJAD maha, keegi neid ei puutunud enam, isegi väga kallid esemed jäid puutumata võõraste poolt. Ja sellest tabust peeti kinni kunagi väga. Kindlasti oli neid rahvaid palju, nimesid ei julge hetkel peast nimetada. Keda huvitab, otsigu ise. Kui leian, lisan lingi kommntaari aga kindlasti teen tulevikus teema ka just neist rahvastest ja püüan ära põhjendada, mis pole võõraid kombeid üle vaja tuua.

See mis nemad tegid, olid neil õige, neil on omad kohavaimud, vähe erineva reeglid ja kombed. Meil on oma, ja meie maal kehtivad meie kokkulepped ja reeglid. Aga viimasel ajal vägisi tahetakse võõrast kultust siin juurutada, see ei toimi nii. Ja siis paha olla, see ja teine häda.

Ja mulle natukene tundub, et on üks kindel klass lihtsalt, kes on nii lükata tõmmata kõigi 7 tuule poolt, et ime, et üldse hakkama saavad siin elus… Pole vaja neil ka ennast igalepoole laiale laotada ja kõik uksed aknad lahti teha, et igast saasta endast käbi lasta, kõik maailma needused, surnud ja haigused üles korjata. Tegemist kindlasti pole siis ülitundliku inimesega vaid inimsega, kes lihtsalt ei oska ennast kaitsta ega ennast määrata. Pole olemas igast kurjasid tegelasi, kes 24/7 inimhingele hammast ihuks, vaid lihtsalt inimesed ise endale igast paska maailmast kaela TAHAVA tõmbavad. Lihtsalt sitamagnetid, kaunis eesti keeles, mitte nii nagu nad ennast nimetavad “eriliselt empaatilisteks inglikesteks”. Kui inimene ikka iga väikse asja pärast peab ennast kokku korjama, siis on see ikki VIGA mida peaks parandama, mitte eriline ja ainulaadne ja eriline oskus mida igal sammul peab tõeks kuulutama. Et nii peab olema, et tema on eriline ja maailm ongi üks julm paikk, kus temale tahetakse halba. Nähtavasti ikka sellepärast, et TEMA nii eriline on, ehk lausa ihalduväärne saak. Eriliselt tundlik, empaatiline, super vaimne.  Olgu, ma ei taha nii ilge nüüd olla, aga kes ennast ära tunneva, siis küsiks, et miks ? Enamus siiski ei tunne…

Kokkuvõttes

Jätke surnud rahule, siis nemad jätavad teid ka rahule.
Ei maksa igas varjus tonti näha.
Võtke vähem tõepähe neid Tuleproove, see on puhas show ja äri.
Kasutage oma esivanemate kainet talupoja mõistust, kui tunnete aga siiski, et miski häirib, siis maksab lihtsalt ennast rohkem vaimumaailma asjadega kurssi viia.

On palju igasuguseid kodumaised rituaale, mis meie esivanematel juba kasutusel oli. Mul neist juttu ka siin blogis Kaitsemaagia ja Taimemaagia all.
Saab kasutada kaitseruune, ehk teha koduruun, kasutada kaitsvaid loitse, puhastusrituaale. Ja seda saate teha täitsa ise. Loomulikult võiks eelnevalt KOHALIKKU rahvatarkust uurida. Igas külas peaaegu on keegi targem, muusem või kultuurimaja, minge uurige oma rahva kombeid ja tavasi. Kui ikka hätta jääte, siis googel avitav. Või kirjutage mulle 😀

Teema sai natuke hüplik, aga järjest võtsin tekste, mis ma inimestele FB vastasin, natuke küll kohendasin, et ka siine lugeja aru saaks, millest kirjutan…

Folklore.ee surnutega seotud kombeid

Eesti vana usk
https://et.wikisource.org/wiki/Eesti_vana_usk/IV._Inimene#123a
Mordova
http://www.folklore.ee/rl/folkte/sugri/mordva/marmo.htm
Udmurdi
https://www.etis.ee/File/DownloadPublic/c58189c6-7280-4571-809a-14295cb21f70?name=Fail_udmu_tekst_kor.pdf&type=application%2Fpdf

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: