Harilik palderjan

20a0f2317bb0db845796789de5626c9fHarilik palderjan (Valeriana officinalis) on palderjaniliste sugukonda palderjani perekonda kuuluv mitmeaastane rohttaimeliik. Aga taime teatakse ka nimetuste all nagu vallerjaan, ülekäijarohi, krambirohi, rebase- e rabanduserohi, kassiviinad, kassiputk, nõiarohi, kurjakahetsemisrohi, külanaesterohi ja ehmatuserohi ( peedurohi, pikserohi, sooingver, surnuehmatusejuur, vereselituserohi, võimurohi, ülekuhjarohi, ülekäirohi jne )

Inglise keeles all-heal, amantilla, capon’s tail, cat’s valerian, fu, garden heliotrope, garden valerian, genicularis, marinella, phu, setwall, St George’s Herb, terdina, theriacardia, van, vandal root, wenderot.

Fotod: https://www.pinterest.com/kuushamanka/valeriana-officinalis/

Kasvab laialdaselt nii Euroopas kui Aasias, kuid esineb mitmeti erinevate vormide või varieteetidena.

Kasvab sagedamini niisketel, kuid vahel ka kuivematel päris-, loo-, lammi-, soo- ja rannaniitudel, madalsoos, lodumetsas, puisniitudel, sageli kraavikallastel, metsaservades javõsastikes. Eelistab viljakamat mulda.

Palderjan on üks vanimaid ravimtaimi ja seda peetakse kõikide taimede kuningannaks. Idamaade meditsiinis kasutatakse seda ükskõik milliste haiguste raviks.

Taim sisaldab isovaleriaanhapet, estreid, park– ja limaaineid. Valepotriates on aktiivsete rahustvate ainete koondnimi, mis palderjanist leitud. Neid on leitud kõigist taimeosadest sh lehtedest ja õitest, kuid kõige enam juurest.  On leitud veel isovaleriaan-, sipelg- ja äädikhappeid, boneooli, ja pineeni,  glükosiide, alkaloide, ja resiini.

Palderjani ehk tema ladina keelne nimi Valerian pärineb Ladina sõnast “valere” ja tähendab “tugevaks tegema”; Rooma imperaator Valerianus ja mõned pühakud on oma nime võtnud samast sõnast. Valeriani täiendav tähendus on “olla hea tervise juures”. Kasutusel iidses Egiptuses oli palderjan au sees oma ravitoime poolest ja seda taime peeti kõigeravijaks. 10 sajandil Hispaanias, Aafrikas ja Kesk-Idas olnud araabia apteekrid kombineerisid palderjani juurt paljude teiste taimedega üldravis ja valu leevendamisel ning unerohuna.

Palderjan (Valerian) sai oma nime arst Valeriuselt, ühelt esimestest, kes kasutas taime ravimina. 11. sajandil Anglo-Saksi ravitsejad soovitasid seda menstruatsioonivaevuste korral. Keskajal nimetati taime  Amantillaks ja teed pakuti vaenutsevatele pooltele, et saabuks taas rahu.

Palderjanijuur on ka populaarne Hiina meditsiinis. Olnud kasutusel üle 2000 aasta on siin palderjanil valu leevendav ja rahustavad omadused. Hiina meditsiin kasutab palderjani meele tugevdamiseks, teadlikkuse avardamiseks ja une soodustamiseks. Ülemäärane kasutamine toob kaasa meele hägustumise. Väga efektiivne ravim on palderjan vanematele inimestele

Palderjan on tuntud kui rahustava, antidepressiivse ja krampe leevendava toimega taim. Toimib paljude närvisüsteemi haiguste puhul, vähendab valu, soodustab und ning aitab stressi vastu. Ravimina kasutatakse juurikat koos juurtega.

 • Ravimtaimena kasutatakse palderjani juurt, mis kogutakse kas varakevadel enne lehtede ilmumist või hilissügisel, mil taim on oma kasvu lõpetanud.
 • Mullast puhastatud juured pestakse hoolikalt külma veega ja jäetakse mõneks päevaks tuppa tahenema. Juurikad kuivatatakse aeglaselt, neid aeg-ajalt segades umbes +30…+35º C juures. Seejärel kuivatatud juured peenestatakse ja säilitatakse suletud nõus, sedasi hoituna on nad kõlbulikud kuni kolm aastat.
 • Rahvausundeis on omistatud palderjanile maagilisi omadusi — teda usuti kaitsvat kuradi, kurjade vaimude, kurja silma ja nõidade eest.
 • soodustab keskendumist, rahustab hästi närvisüsteemi
 • reguleerib südame tegevust, ravib südameastmat, stenokardiat, tahhükardiat
 • parandab vereringlust, ajutegevust, kõrvaldab peavalud (sh migreenivalud)
 • alandab vererõhku
 • ravib hüsteeriat, neuroosi, neuralgiat, unetust, epilepsiat
 • laiendab koronaarseid veresooni
 • kõrvaldab krambid, spasmaatilised valud maos ja soolestikus, suurendab seedimisnäärmete eritust
 • aitab võidelda vähiga
 • aitab ravida maksa ja sapipõie haigusi
 • ravib unetust, pikendab unetusevastaste preparaatide toimet
 • leevendab kannatusi naiste menopausi ajal.

KORJAMINE JA VALMISTAMINE

Ravimina kasutatakse peamiselt juuri, risoome (maa-alune võsu) ja stooloneid ehk võsundeid (horisontaalne vars). Üldjuhul kogutakse palderjanijuuri septembri paiku.

Taimed kaevatakse üles, juurikad pestakse hoolikalt, neilt eemaldatakse kõik kivikesed ja mullaosakesed ning vajaduse korral lõigatakse risoom ribadeks, kuid arvukaid juuri ära ei lõigata.

Edasi lastakse risoomil nõrguda ja siis pannakse see 30—35-kraadisesse soojusesse kuivama. Riknemise vältimiseks tuleb juurikakihti sageli segada.

Selline ravim säilib kasutamiskõlblikuna kuni kolm aastat.

Värske või hiljuti kuivatatud juur on võimsaim. Aasta möödudes on toimeained peaaegu kõik kadunud. Doosis 1 teelusikatäis jahvatatud juurt on piisav, et mõjuda rahustina enamikule inimestele.

Palderjani toimeaeg algab peale sissevõtmist 0,5-1 tunni järel ja kestab mõned tunnid.
Palderjani juurt võib värsket juurt süüa, tarbida teena, tinktuurina või suitsuna.
Tee jaoks peenestada kaks teelusikatäit palderjanijuurt, kallata tassi keeva veega üle, viis minuti kaetult seista lasta ja kurnata. Juua mitu tassi lonkshaaval. Palderjan ei maitse hästi, teesse võib parema maitse eesmärgil näiteks melissi või kannatuslille lisada.

TAIME MAAGILINE JÕUD

Kasuta värsket taime unistamiseks (lõhnakotikeses või padja all) ja und kaitsvana vannivees, põleta (viirukina) leppimiseks ja armusuhetesse selguse toomisel (ole kindel, et sul on mõlema osapoole nõusolek!),
Joo harmoniseeriva teena.

Pane koju vaasi või kuivanuna lauale või istuta aeda, et hoida tasakaalu ja harmooniat.

Folkloorist:  Usuti, et palderjanil on võime pöörata kõik halb heaks.

* Riputa palderjani välisukse juurde, et hoida eemal soovimatud külalised või laota kodus kõikjale palderjani lehti, et luua harmooniat armsamate vahel.
* Kombineeri palderjani teiste taimede ja kristallidega või kasuta amulettides või padjas, et hoida eemal õudusunenäod.
* Kasuta puhastamisel ja pühitsemisel või joo teed enda puhastajana.
* Ebasoovitavate külaliste vältimiseks puista kuivatatud ja jahvatatud taime ukse taha matile ja ütle seejuures tema nimi.

* Palderjan võib lõhnata ebameeldivalt, kuid ta on teada kui armastuse ja kaitsetaim. Riputa kotikestes seda oma koju, et kaitsta enda loodusõnnetuste nagu tulekahju, välgu või tormi vastu.

* Kui sa oled naine, pane tasku või kinnita pluusile, et meelitada ligi mehi oma teele.

* Palderjani on kasutatud ka suvise pööripäeva rituaalides.
* Palderjani juur on kasulik loitsudes, mis lõpetavad süütunded ja negatiivsed enesekõnelused ning tõstavad usku endasse.

* Samuti aitab taim halva olukorra enda kasuks pööramisel ja leidmaks positiivset nähtavalt halvas situatsioonis.

* Palderjan on üks neist taimedest, mida kasutas kuningas Saalomon oma templi puhastajana.   

Ebameeldiva külalise vältimiseks puista juuretükke tema jalajälgedesse, nimetades külalise nime kindlusega, et enam ta teie ukselävest üle ei astu.

* Üks retsept aastast 1500 kõlab järgmiselt: “Kui sa tahad peatada meest, kes alustab võitlust, paku talle Amantilla (palderjan) mahla ja rahu saab taastatud otsekohe.”
* Palderjan oli vana aja Saksamaa püha tervendav taim, mida oli õnnistanud maajumalanna Hertha.  Juur riputati ukse kohale, et hoida eemal kurje vaime, nõidu ja needusi ja seda põletati kaitse eesmärgil.
* Vanas Rootsis lisati palderjani pulmarõivaste juurde, et hoida peigmehest eemal kadedaid haldjaid.Inglise keeles

Magical Uses:

Valerian can be used for exorcism and counter magic. It is said to protect against lightening and against the evil sorcery. Valerian is an herb of peace. If two people drink Valerian infused wine from the same cup they will immediately stop to fight and argue. Valerian can be used as an offering to the Goddess Bast, and may be the perfect gift to delight your feline familiar or ally. Valerian is sometimes used as an aphrodisiac, though its action is relaxing rather than stimulating.

Strong-smelling plants such as Valeriana officinalis were always important to ward off devils, witches and all manner of bad spirits. Even today in certain rural areas, a bunch of valerian is often hung up together with a bunch   of wild marjoram above the entrance to one’s home or a barn in order to protect the inhabitants from misfortune and evil.

https://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_palderjan

http://herba.folklore.ee/?menu=taime&tid=676

http://naistekas.delfi.ee/tervis/tervis/palderjan-ravimtaimede-kuninganna-14-ponevat-fakti-selle-joovastava-taime-kohta?id=68704155

http://paikesetoit.blogspot.fi/2014/06/maagiline-ja-mustiline-palderjan.html

http://maarohud.weebly.com/palderjan.html

http://www.sakala.ajaleht.ee/2394529/palderjan-on-vanim-ravimtaim

http://www.witchipedia.com/herb:valerian

http://www.avogel.com/plant-encyclopaedia/valeriana_officinalis.php

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: