Harilik kikkaputk e. Püha vaimu juur

Hariliku kikkaputke (Angelica archangelica), ”Holy Ghost” inglisekeeles, Püha Vaim.

Endiselt pakuvad mulle suurt huvi maagilised taimed, mis lihtsalt vaid ei ravi vaid on kasutusel ka maagias. Ravimaagia on ka huvitav ja aegajalt katsetan ka erinevaid teesid, mis ise korjan.

Mõtlesin seda ka ise see aasta korjata. Nimelt ka hea taim negatiivse energia tõrjemaagias, tahaks proovida, kuidas töötab. Tõmbab aga positiivset ligi. Saab kasutada viirukites ja vannis. Kodu kaitsemaagia. Kõike seda tahan ma lähemalt aga uurida. Võimalik, et kuskil kirjanduses on sellest juttu olnud, minust aga on see lõik mööda läinud. Seega pean tegema lisatööd ja oma käel kõik välja kaevama, maa alt ja maa pealt. Palju vihjeid nopin ma pinterestist ja siis lihtsalt netist otsin nii palju infot kui saan. Kahjuks on see vaid tühine osa. Lisan kikkaputke kohe lisainfot juurde kas siia, kui midagi huvitavat teada saan.

Üks kikkaputke rahvapärane nimetus on ka püha vaimu juur.

Seda taime on ka muudmoodi nõiataimeks peetud. Sellele on omistatud maagilist jõudu ning sellega on kaitstud end vaimude, nõidade ja muude paharettide eest.

Kikkaputkejuurt kanti talismanina kotikesega kaelas ning seda soovitati kaupmeestele enne pikale teele asumist, et kurjad inimesed ei saaks neile paha teha. Et juure võluvõim ei kaoks, tuli seda välja kaevates olla väga ettevaatlik. Juurt koguti õitsemise algul kahaneva kuu ajal, seemneid aga sügisel, kui taim esimestest öökülma­dest „roostetama“ hakkab.

Peale selle ei hakka kikkaputke söönud inimesele külge mürk ega nõidus.

Räägitakse, et kui leiad kikkaputketaime jaaniööl ja saad seda süüa, vabastab see mis tahes haigusest.

Kikkaputke kutsutakse ka inglijuureks. Usuti, et jumal ise saatis selle taime inimestele abiks, et kaitsta kurja eest ja ravida haigusi. Legend räägib, et ingel ilmutanud ennast, teatamaks, et sedataime saab kasutada kaitseks katku vastu. Seda kasvatati kloostriaedades ja mungad pidasid temast väga lugu.

Harilik kikkaputk kasvab kogu Euroopa territooriumil Lapimaast Vahemereni, Hispaaniast Baikalini ja kaugemalgi. Selle taime väärtust kiidetakse meie regilauludes, tema ravijõust kirjutasid antiikautorid ja laulsid lapi nõiad.
Kikkaputk on šartröösi ja vermuti rohi, hinnatud toidu- ja ravimtaim. Asja ette läksid nii aromaatse õli poolest rikkad seemned ja lehed, suhkrused varred kui ka mahlakad juured.

Selle taime eri osad ravivad reumat, podagrat, kopsuhaigusi, köha, bronhiidi ja külmetushaigusi, mitmeid neeru- ja põiehädasid, puhitust ja voolmeid.  Lisaks  seedehäirete, migreeni, kroonilise väsimuse, närvihaiguste ja siseelundite kasvajate vastane, verd puhastav taim.

Harilik kikkaputk on kahe- kuni mitmeaastane taim. Ta eelistab päikest ja niisket rammusat mulda, kuid kasvab hästi ka liivasel künkal, kui noort taime väetatakse ja kastetakse. Kriitiline on esimene kevad. Kasvuhoo sisse saanud kikkaputk kasvatab esimesel aastal kuni meetrikõrguse, rabarberit meenutava võimsa lehepuhmiku, teisel või kolmandal aastal hakkab võrsuma võimas õievars, mis soodsates oludes ulatub üle kahe meetri. Tugev juurikas võib õitsemise aastal anda uinuvast pungast tütartaime, siis ei hukku kikkaputk ka pärast õitsemist.

Röga lahtistavad teed ja leotised.

Röga lahtistav toime on teekummelil, harilikul punel, aed-liivateel, lagritsa-magusjuurel, alteel jt. Paiseleheteel ja -siirupil on lisaks põletikuvastane toime, samuti hariliku kikkaputke (Angelica archangelica) kevadel kogutud risoomil. Kasutatakse eelnevalt puhastatud ja kuivatatud purustatud risoomi keedist. Ühe portsjoni keedise valmistamiseks võetakse 2–4 g droogi 0,5 klaasi vee kohta.

Seedimine

Pane tassi kikkaputke risoomitükikesi või kuivatatud taimepuru ja näpuotsagaköömneid. Vala peale kuum vesi, lase 15 minutit tõmmata. See on veidi kibeda, kuid erilisemaitsega tee. Mõjub väga hästi seedimisele
ja aitab organismi puhastada.

Kui kõht onkorras, siis kaovad viha ja kurbus, need asenduvad rahulolu ja pingelangusega. Kui kõhus on pinge vähenenud, saavadmuud elutähtsad organid rohkem energiat.

Kikkaputke peetakse üheks tugevamaks kasvajaravimiks, eriti kui tegemist on seedeelundite probleemidega.

http://herba.folklore.ee/?menu=taime&botid=602
http://tervis.tiismus.ee/Loodusest_otse_kooki.php
http://www.hot.ee/jaan203/rahvaravi%20Viies%20kogumik.htm
https://www.kliinik.ee/haiguste_abc/ravimtaimed/id-1513
http://toidutare2.rssing.com/chan-11158983/all_p13.html

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: