Lapse köha-nohu-palaviku ravi

Oma teisest blogist panen natuke siis laste köha-nohu juttu.

Laste nohu enam ei ravita, ainuke ravi on aur, parim on osta vastav masin, mis tekitab külma auru, ehk pihustab siis vett – inhalaator.

Panen ka natuke lugemist.
https://kuushamanka.wordpress.com/2015/01/03/lapste-koha-nohu-ravi/

Algamas on see vastik haiguste hooaeg. Seega jagan teile mõndasid häid näppunäited, mis teada ja tuntud ja mis peaks leevendust tooma lastele.

Beebid

Päris imikuid ei tohi ise ravida, neile ei tohi anda rögalahtistavaid ravimeid !
Loe http://www.tarbija24.ee

Alla ühe aasta vanuste laste köha korral peab kindlasti pöörduma perearstile, kes määrab ravi ja jälgib ravimi mõju ja lapse paranemist.

Imikute ravimisel peab kindlasti teadma, et alla aastane laps ei oska veel erituvat röga välja köhida. Seega tuleb imikut eriti tähelepanelikult jälgida, et ta rögasse ära ei lämbuks. Täiesti lubamatu on anda mõnenädalasele lapsele rögalahtistit arstiga konsulteerimata, sest terve normaalne rinnapiimaga toidetud imik ei tohiks haigestuda. Omapäi imiku ravimine võib aga kasu asemel hoopis kahju tuua.
http://www.epl.ee/news/melu/kui-paukuv-koha-kiusab-imikut.d?id=51066754

Beebil tuleb aidata röga välja:
Imikud ei oska röga välja köhida, see põhjustabki köhahooge.
Köha tekkepõhjuseks on sageli lima valgumine ninast alla kurgu poole, tekkinud ummistuse tõttu kurgus vallandub köharefleks ja laps püüab takistusest vabaneda. Mida väiksem on laps, seda vähem jõuab ta välja köhida. Lima koguneb kurgus ning hingamisel kuulduvad urinad – kiuned. Sageli köhivad lapsed rohkem öösiti, sest lamades pole kogunenud limal võimalik imenduda. Selline köha ei ole kuigi tugev, mistõttu rögast vabanemiseks on kulub kauem aega.

Lapse rindkeret ja külgi võib sõrmeotstega õrnalt koputada, et röga liikuma saada. Last peab hoidma püsti või poolkõhuli, et tal oleks kergem köhida. Hoida rindkere jalgadega võrreldes üleval pool, näiteks panna kõva padi alla.

*Päris tihti satun igasuguste perekoolide soovituste otsa ja lausa jube hakkab. Näiteks 7 nädalasele beebile antakse köhasiirupit või määritakse tärpentiniga kokku. Tärpentin põletab päris beebidel nahka, seega ettevaatust.

Alla 6 kuu võib kasutada kodus vaid inhalaatorit ja õhuniisutajat.
Hanerasva või sooja kartulipüreed määrida rindkerele (panna riidetüki vahele) kartulipüreed hoida kuni jahtumiseni peal.
Mentoolõliga niisutatud märg rätik ööseks radika või ahju peale annab leevendust (kui köetakse).
Tilgutada eukalüptiõli padjale või panna veevanni aurama.
Tärpentinisalv (ETTEVAATUST! alla 6k ei soovita ja algul proovi imeväikese kogusega) Määrida ööseks rindkere ja jalatallad tärpentinisalviga, villased sokid jalga ja villane riie ümber rindkere.
Poolikud sibulad panna voodi lähedale.
Pea peaks olema kõrgemal kui keha, voodi jalgade alla panna raamatud või madratsi alla. Padja ei soovita.
Lapse nina pühkimiseks kasuta ainult paberist taskurätte ja viska nad peale tarvitamist kohe ära, lausa teise ruumi.
Pese sagedamini lapse mänguasju ja lapse käsi.

Larüngiit

Väikelapseeas on sage haigus larüngiit ehk kõriturse. Päeval täiesti terve laps ärkab äkki öösel üles kähiseva hääle ja sageda haukuva köhaga ning tal on raske hingata. Siinkohal on taas aurust kasu. Aga kõriturse puhul on võib kutsuda ka kiirabi, kui olukord on väga hull. Neil on võimalus teha adrenaliini auru, mis aitab kiiresti.

Kopsupõletik, keskõrvapõletik, bronhiit, läkaköha, paraläkaköha, mükoplasma, ALLERGIA

ja muud sellised haigused võivad olla köha põhjuseks !!

Väikelapsed, alates aasta

Väikelastele ei soovitata anda rögalahtisteid vahetult enne magamajäämist vaid vähemalt 1-2 tundi varem.

Kuiv köha

Haigestumise algul on köha tavaliselt kuiv.

Rögalahtistavaid raviteesid väikelapsed võtta ei taha. Neile tuleks anda apteekides müüdavaid köhamikstuure. Kui köha muutub pehmeks, rögaseks, siis võib mikstuurid ära jätta, kuid soojendusi ja määrimisi tuleb edasi teha, kuni köha püsib.

Kuna köha on kaitsemehhanism, mis puhastab hingamisteid, siis ei tohi röga eritumise korral köhapärssijaid kasutada! Köha pärssivaid ravimeid kasutatakse ainult lühiajaliselt kuiva ärritava kauakestva köha puhul.

Lahtine köha

Teha auru, panna laps kõhuli, pea veidi all pool, ja kopsida seljale, et röga irduks. Peale auru nii kindlasti teha sest aur suurendab limaeritist ja kui laps magab siis ei jaksa ta seda välja köhida. Kohe enne magamaminekut ei soovitata küll nii teha. Ka ei tohiks enne magamamineku anda lima lima lahtistavad ravimeid.

Kui köha on juba lahtine, siis köha lahtistavaid ravimeid enam andma ei pea !

Määrida last edaspidi salvidega.

Inhalaator

Inhalaator on parim, see parandab haige koha vereringet, aitab lümfotsüütidel sinna ligi pääseda, suurendab nõndaviisi limaskesta kaitsevõimet ning takistab põletiku levimist.

Aur

Kummeliaur teeb nina hästi lahti ja röga on siis kergem välja köhida. Tehakse kange kummelitee, kummardutakse auru kohale ja pannakse rätik üle pea nii, et aur laiali ei pääse. Hingatakse 7-10 minutut. Lastele tehakse samamoodi, aga ei kaeta pead rätikuga vaid lastakse niisama auru sisse hingata.

Klassikaline aur – kartuli keeduvesi.

Niiske õhu ehk auru hingamine vähendab takistust ninakäikudes, kergendades õhu liikumist läbi nina. «Aur on külmetuse ja nohu käes kannatavale inimesele sama hea kui mõni külmetusravim, samas aga palju odavam,» on professor veendunud.

Aur peaks asjatundja sõnul olema pigem soe kui kuum ning samuti tuleb jälgida, et auru hingates end ära ei põletataks. «Seetõttu soovitame pigem teha auru läbi inhalaatori. Kui kodus on lapsi, kes sageli põevad, on mõistlik see endale ka muretseda,» arvas Kalda.

Kartulikeeduaur teadaolevalt lihtsalt veeaurust mingit suuremat imet ei tee. «Komme hingata sisse kartuliauru on ilmselt tekkinud sellest, et Eesti inimene sööb põhitoidusena palju kartulit ja nii saab ühendada mitu asja korraga: end ravida kartuli keemisel tekkinud auruga ja pärast ka kõhtu täita,» pakkus professor.
http://www.tarbija24.ee/1174858/milles-peitub-viinasokkide-ja-hanerasva-saladus

NB! Põletamise oht !!!

Ohtutu võimalus, kui laps on rüblik, teha seda vannitoas. Pane kuum vesi jooksma ja kui vannitoas on piisavalt aurune, mine istu lapsega auru sees, ohutus kauguses kuumast veest.

Väikelapsele võib auru teha vihmavarju all.

Lapse voodi kohale võib ehitada ka “telgi”. Pane lina üle voodi ja põrandale linaserv alla anuma aurava vedelikuga. Sobib uneajal.

Magava lapse tuppa aurumasin tööle või matkapliidile vesi keema, või veekeedukann mis end välja ei lülita. Valva, et vesi ära ei keeks !

Nina niisutamine

Katseta soolalahuse tilku (napp pool teelusikatäit soola suure klaasi sooja vee kohta) Nina niisutamiseks võib kasutada füsioloogilist lahust (0,9-protsendiline keedusoola lahus). Seda tilguta ninna kuni laps hakkab aevastama, keera ta kõhuli, et kõik ninast välja tuleks…
See on sama, mis HUMER

Õhu niisutamine

Kui toa õhk on kuiv, pange radikatele märjad rätikud kuivama või lausa plekkist kauss veega. Parim on loomulikult see, kui kodus on aurumasin.
Pange kuum vesi vannitoas jooksma ja viige laps päevas paarkorda vannituppa auru sisse.
Pange köögis suur pott vett keema ja tehke kõik uksed lahti.

Viinaga hõõrumine/äädikaga hõõrumine

«Rahvameditsiinis tuntud näpunäited on iseenesest füüsikalised võtted lokaalse verevarustuse parandamiseks, mis stimuleerivad niimoodi paranemisprotsesse. Sellel põhimõttel rajanevadki sinepijalavannid, sinepi- ja pipraplaastrid või hanerasvaga hõõrumine,» rääkis Tartu Ülikooli kliinikumi pressiesindaja, arst Kristi Tael.

Tael tõi näite, et viina või äädikaveega hõõrumine suurendab vere juurdevoolu naha pindmiste kihtide veresoontesse, niiskuse aurudes nahalt aga alaneb temperatuur.

Professor Kalda rõhutas viinaga hõõrumisest rääkides, et jalgu pole soovitatav viinaga hõõrudes maha jahutada, seda eriti väikelastel. «Jalad on tavaliselt niigi jahedamad kui keha, ja pole vaja jahutada seda, mis on juba niigi külm,» nentis ta.http://www.tarbija24.ee/1174858/milles-peitub-viinasokkide-ja-hanerasva-saladus

Viinasokid on palaviku puhul, aga ainult siis kui jalad on kuumad. Kui laps on külm, siis ei ole soovitatav viinaga määriga ega sokke. Määritakse lahjenentatud veega 50/50 kui keha on hõõguval kuum, ehk palavikku hakkame alandame kui palavik on ÜLE 39. (täiskasvanul võib ka 39 ok olla, jutt on lapsest) alla selle tuleks palavik rahule jätta, palavik on sõber ja tapab baktereid. Kui juba paha olla ja voodist ei tõuse, siis võiks tegutseda, jooksvat last ei tasu viinapudeliga taga ajada.

Öeldakse jah, et kui jalad külmad, siis palavik tõuseb ja kui kuum, siis langeb. Samas higistatakse ka siis, kui palavik on jõudnud haripunkti aga see võib hõõguga nii ikka päevi, või vähemalt hommikuni.

Võib määrida last aga õunaäädikaga. Õunaäädikat soovitan hankida klaaspudelis, ent selliseid saab ainult ökopoodidest. Õunaäädikas lahjendada (1spl klaasi vee kohta) ning määrida nagu viinagagi.

Mähe ja kõrge palavik

Kui lapsel on kõrge palavik, siis peaks mähkme ära võtma. !!!

Mesi, sibul, soe piim, kapsaleht jne

Mett võib anda lapsele alates 1 eluaastast.

Tee sibulast ja meest siirup. Haki sibul peeneks, sega 2-3 supilusikatäie meega ja jäta seisma. Iga paari tunni tagant võta supilusikatäis vedelikku. Hoida külmkapis.

Mõned keedavad sibulat 5 minutit ja siis panevad meega seisma ja annavad seda vedeliku.
Hakkida keskmine sibul tükkideks, keeta 5 minutit ja lisada supilusikatäis mett. 2-3 lasta tõmmata. Kurna läbi sõela ja 2 tl 3 x päevas. Säilib külmkapis u 5 päeva.

Soe piim meega (mitte üle 50 kraadi) kui kurk on valus ja kuiv köha. Samuti on sellel rahustav mõju, hea anda enne magamaminekut.

Sammuti tehakse sibula, mee ja piima teed. Sibul keedetakse pehmeks ja pressitakse vedelik välja.. Piimale lisada 1-2 tl sibulamahla ja mett.

Kapsa lehe peale panna mett ja meega panna kopsu piirkonda seo sooja salliga kinni.

Rinnale määrida mee ja viina segu, ei sobi alla 2 aasta.

Sibulakoortest saab teha ka teed vanemale lapsele.

Poolik sibul ja purustatud küüslauk asetada voodi lähedale, aga nii, et laps seda kätte ei saa. Sobib ka imikutele

Eukalüpt ja mentool

Tilgutada eukalüptiõli padjale või panna veevanni aurama.
Mentoolõliga niisutatud märg rätik ööseks radika või ahju peale annab leevendust.

Teed

Liivatee on üks paremaid köharohtusid lastele. Kasutatakse hingamisteede põletiku, bronhiidi, kopsupõletiku korral. Teda tuntakse ka kui rahustavat, valuvaigistavat ja und taastavat taime.

Hanerasv

Lapse rinda, selga ja jalgu tuleks määrida nn. külmetuspalsamitega, mis on saadaval apteekides. Kasutada võib ka sooja hanerasva või võrdetes vahekordades hanerasva-viina-mee segu.
Sulatada leegi kohal supilusika sees hanerasva kuubikud, kasta vatitups sularasvasse, määrida võimalikult kuuma rasvaga rindkere ja jalatallad, panna jalga villased sokid ja ümber rindkere villane riie. Hea kui teha õhtul ja jätta nii terveks uneajaks.

Hanerasva on ravimiseks kasutatud professor Kalda sõnul juba antiikajast. «Kuigi selle otsest toimet ei ole teaduslikult uuritud, on teada, et hanerasv sisaldab teatud koguses ka mikroobidevastase toimega palmitoleenhapet, ja ilmselt usutakse selle toimesse,» rääkis Kalda.

Ta lisas, et siiski on keeruline öelda, kui palju hanerasvas olevast palmitoleenhappest läbi naha imendub. «Samas tekitab selline tegutsemine turvalisuse- ja heaolutunde, tervistumisel on see kindlasti abistavaks jõuks,» tõdes asjatundja.http://www.tarbija24.ee/1174858/milles-peitub-viinasokkide-ja-hanerasva-saladus

Tärpentinisalv

Määrida ööseks rindkere ja jalatallad tärpentinisalviga, villased sokid jalga ja villane riie ümber rindkere.

Ettevaatus alla 2 a lastega, määrida vaid tallaalla. Südame peale ei tohi. Teha eelnevalt nahatest.

Laste Sinepiplaaster

Sooja veega märjaks tehtud plaastrid panna rindkerele (aga mitte südame koha peale), katta rätikuga ja hoida nii kaua kui vähegi kannatab. Pisikesel plaaster nn valepidi st mitte pulbripool vaid paber vastu nahka! Pärast on soovitav kombineerida mõne teise ravivõttega: määrida kopsude piirkond hanerasva või tärpentinisalviga, mässida ümber villane sall või riie ja jätta ööseks.

Sinepijalavannid

Väikelastele võib sinepipulbrit ööseks ka sokkide sisse panna
Puistada kuuma vette sinepipulbrit ja hoiad jalgu 10 minutit seal sees. Pärast villased sokid jalga. Võib teha mitu korda päevas.

Jalavannid, sinepiplaastrid, aurud, seda kõike muidugi siis kui pole enam palavikku..

Ka sinepiplaastri efekt põhineb Kalda sõnul sinepi nahka ärritaval ja veresooni laiendaval mõjul. «Selles piirkonnas, kuhu plaaster on asetatud, paraneb verevarustus ja seeläbi tekib soe tunne – soojal on aga valu ja ka näiteks köha rahustav toime,» selgitas peremeditsiini õppejõud. Ta lisas, et sinepiplaastrid tuleb nahalt aga võtta enne valuaistingu tekkimist. «Kui nad põhjustavad valu, siis on nendest tulenev kahju suurem kui kasu,» tõdes professor.http://www.tarbija24.ee/1174858/milles-peitub-viinasokkide-ja-hanerasva-saladus

Vietnami salv

Vietnami salv ehk kuldtähe salvi koostisosadeks on kamper, mentool, eeterlikud õlid nagu piparmünt, eukalüpt, kaneel (nelk) ja basiilik.

Lapsele mitte määrida kätele, silma sattudes äärmiselt valus.

Alla 2 aastasele lapsele kasutada väheselt, nahk on veel väga õrn.
Õhtul hõõruda talla alla vietnami salv “kuumaks” ja varvaste vahele. Jalga villane sokk.
Määrida rinnale mõõdukalt.

Loe edasi siit, täpne juhend
http://web.zone.ee/silicium/Muud%20tervisele%20kasulikku.htm

Soolakamber alates 1 a. lastele

Soolaravi kasutatakse eelkõige krooniliste hingamisteede haiguste, sealhulgas astma, kroonilise bronhiidi, kroonilise põskkoopapõletiku, kroonilise nohu, kroonilise kurgumandlite ja/või neelupõletike raviks. Vastunäidustatud neerupuudulikkuse korral. Suurepärane ka ülemiste hingamisteede probleemide korral.
Lisaks aitab nahahaiguste ja allergiliste põletikude puhul.

Ingverimähis

Võtta üks ingverijuur, ei pea koorima, ja riivida see keskmise riiviga. Valada riivitud ingver üle klaasi keedetud veega. Lasta seista kaane all 45 minutit ja siis kurnata. Panna kõik vajalikud asjad enne valmis- väike käterätt, mida saab ümber kopsude panna, suurem käterätt peale ja tekk üleni.
Keeta uus kuum vesi ja seda poolt seda tõmmist lahjendada umbes 2 klaasi kuuma veega. Vesi peab olema nii soe kui kannatab, kuid kindlasti ei tohiks see last väga ehmatada, alguses võib olla pigem soojem kui kuum. Kasta väike käterätt üleni tõmmise sisse ja kohe ümber palja keha panna, kopsude ümber, kiirelt teine käterätt ümber ja tekk peale.

Kui laps on väike, siis ta ei taha eriti selle mähisega olla. Siis aitab kui võtta laps kohe sülle kui tekk on ümber ja vaadata mõnda raamatut või huvitavat multifilmi. Arst soovitas mähist hoida pool tundi ja rohkem peal. Meil on juhtunud vahel vähem, kuid siis oleme teinud vähemalt 4-5 korda päevas. On väga oluline jälgida, et laps ei toimetaks sel päeval palju ringi ja oleks koguaeg soojalt riides. Samuti ei tohiks mähise tegemise ajal laps tuult saada ja tuba peaks olema soe.
Me oleme seda mähist teinud tugevama köhaga kolm päeva, kergema köha puhul piisab paarist korrast. Tavaliselt kolmandal päeval on köha kadunud. Kui üldse paremaks ei lähe, siis tuleks kindlasti arstile pöörduda.

Palavikuga ei tehta seda!

Pöörduge arsti poole kui:

•nohu ja köha ei näita paranemise tundemärke teiseks nädalaks
•eelneva köha ja nohu foonil tekib palavik
•laps muutub loiuks, isutuks
•laps oksendab või kõht on lahti
•öösel on uni rahutu, laps nutab
•hääl muutub kähedaks, köha haukuvaks
•periooditi tõuseb ja langeb palavik
•lapsel on ilmselt raske köhida ja hingata
•köha on pidev ja ärritav; sel puhul kirjutatakse välja
retseptiravimeid-köhamikstuure, mis toimivad köhakeskusele
•nohu ei ole, kuid püsib hingamistakistus
• kaasneb hingamistakistus ja õhupuudustunne,
• köha tekib väga järsku või sissehingamine on takistatud ja heliline (võimalik võõrkeha sissehingamine),
• köhaga kaasnevad teised vaevused (palavik, valu rinnus, kõhuvalu),
• köha on haukuv (võib olla võõrkeha hingamisteedes või kõripõletik),
• röga on ebameeldiva lõhnaga, mädane,
• esineb veriköha,
• köha alla kolmekuusel imikul,
• köha on pikaaegne,
• pikaaegse köhaga kaasneb kaalulangus.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: