Angervaks ja Põdrakanep

IMG_5973 Angervaks on üks imeline väetaim, mida võiks kindlasti talveks koju varuda mõne peotäie, oma väega on ta tervistav ja hoiab kodust ka ebameeldivat energiat eemale, seega üks nõia taim. Sama on põrdakanepi kohta. Homme hommikul lähen ise mõlema taime õisi-lehti-ürti korjama, neid mõlemat taimi kasvab siin kandis (Kesk Soomes, Lappis) meeletult, ikka segamini on lillakad ja valged väljad vohavad kõikjal! Seega mõtlesin teha veel väikese kokkuvõte, kui keegi tuttav küsib, milleks need siis head on.  Üldiselt angervaks on naiste rohi ja põrdakanep meesterohi 😉

Mõlemat on hea juua õhtuti, rahustavad ja annavad hea une ! Mõlemad on immuunsüsteemi turgutajad, krampide ja närvivalu puhul asendamatud. Mõlemad taimed ka kõhuga seotouprobleemide puhul head. Igaljuhul ennetavad ja ravivad kahepeale rohkem kui 100 haigust !

 

 

 

(Viltlehine ) Angervaks (Filipendula ulmaria)
angerpüss, naesterohi, orm, vorm

Angervaksast 1835.a valmistati esimesena aspiriini

Inimene on õppinud angervaksa õisi kasutama. Palju head on leitud isegi tema juurtest ja varretippudest ehk ürdist. Kõiki neid kasutatakse rahvameditsiinis ravimina. Nimi naesterohigi viitab sellele, et temaga on arstitud naistehaigusi. Temast valmistatud teed on joodud pärast sünnitamist võimaliku tekkiva palaviku vastu.

Angervaks on aidanud veel paljude erinevate haigustega võitlemisel. Need on näiteks reuma ja närvivalud, krambid, närvilisus, kõhulahtisus jne. Ka alandab angervaks palavikku ning paneb inimese higistama.

Toimeainete paremaks veeldumiseks soovitatakse droog enne tee valmistamist peenestada, valminud tee kurnatakse. Korraga ei ole mõistlik valmistada üle kahe päeva vajaduse.

Levinud on ka erinevad leotised, juurikatest (botaanikute keeles mõeldakse siin risoomi) võib teha vanne. Vanni valmistamiseks peab aga juurikas tõmbama kuni üheksa tundi, muidu ei tule sellest toimeained välja.

Angervaks – sisemine rahu ja soojus

Angervaks sisaldab looduslikku salitsüülhapet ja on seetõttu tugeva valuvaigistava, rahustava ja higieritust soodustava toime poolest palavikuvastase mõjuga. Angervaksaga võiks suhelda inimene, kes ei leia rahu. Inimene, kes on pidevalt elukeerises – harrastused, töö, kohustused, ei hetkekski rahu ja iseendaga olemist. Koguaeg on vaja midagi teha ja toimetada.

Ta ei suuda paigal istuda ega keskenduda. Inimene ei suuda enam uinuda ilma uinutita ega rahuneda ilma rahustiteta. Ta pigem tarbib stimulante, kui võtab aja maha. Sellisel juhul tuleks pöörduda angervaksa poole. See taim annab tagasi tasakaalu ja keskendumisvõime, inimene saab mõistlikult kasutada oma ideesid ja anded, lõpetades rahmeldamise ja sihitu ringitormamise. Pingul meeled lõdvestuvad ja rahunevad. Angervaksa lõhn suvises soos paneb seisatama ja õhku nuuskima. Midagi imelist tungib  meeltesse. See on rahu. Kõik tasakaalustub ja loksub paika.

 • Kevadisi noori lehti kasutame ka toiduks, ravimina kasutame õisi, ürti (u 25 cm ladvaosa), sügisel ka juuri.
 • Droog sisaldab eeterlikku õli, orgaanilisi happeid, flavonoide, fenoolühendeid, parkaineid, C-vitamiini, mineraalaineid jm.
 • Toimib immuunsüsteemi tugevdavalt, liigesevalu vaigistavalt, organismi puhastavalt, põletikuvastaselt, bakteritsiidne, ainevahetust parandavalt, seedimist korrastavalt, vähiriski vähendavalt, palavikku langetavalt, uriinieritust ergutavalt.
 • Ravib liigesereumat ja närvivalu, podagrat, külmetushaigusi, peavalu, neeru- ja põiepõletikku, nahahaigusi, südame rütmihäireid, naiste- ja nahahaigusi jm.
 • Kasutatakse ka krampide ja närvilisuse ravil. Angervaksa tõmmist on tarvitatud ka nahahaiguste (sh suurepoorilise näonaha, rasuse kõõma jm) puhul.
 • Hästi peaks maohaigetele mõjuma angervaksa tee. Sellest taimest toodeti aspiriini juba 1835.a. Kuna ta on põletikuvastane ja haavu parandav.
 • Kui aga palavik on tulnud kimbutama, siis tasub keeta angervaksa teed. Angervaksa põhitoime teeb temast suurepärase vahendi külmetushaiguste leevendamiseks, mis aitab langetada palavikku, leevendada köha ning soodustab paranemist viirushaigustest. Palavikuga kaasnevate haiguste korral peaks jooma angervaksa teed võimalikult kuumalt.
 • Katkeva une ja rahutu olemise vastu
 • Puhastab organismi kahjulikest ainetest
 • (Rasedate) jalgade turseid saab vähendada jalavannidega: angervaks, kaseleht, nõges. Samal ajal juues teed: põdrakanep, võilille lehte
 • Astmaatikud peaksid kasutama ettevaatlikult.
 • Saunas – Lõõgastab, rahustab ja aitab unetuse vastu, sobib ka segavihtadesse, lõhn kergelt joovastava mõjuga.

Parim on angervaksa kasutada teiste taimedega koos nagu meliss, piparmünt, kibuvitsamarjad. Sel juhul suhtes 1:1 ja kibuvitsamarjadest soovitan valmistada eraldi joogi, kuna marjad peavad tõmbama ööpäeva termoses.

Tee valmistamine erineval viisil:

Kuna angervaksas on natuke rutiini (tugevdab veresooni ja parandab kudede hingamist), siis oleks hea tõmbamisaeg 15 min. Tihti oleneb kogus ja tõmbeaeg ka peenestusest – kui oli peenestatud taim – siis on kogus väiksem-näit 1 tl klaasi vee kohta.

Klaasitäie keeva vee kohta võtta 1–2 tl droogi, lasta soojas tõmmata 15 minutit ja juua kuumalt külmetushaiguste, angiini, bronhiidi korral, paneb higistama ja alandab palavikku. Aitab ka kõrgest vererõhust tingitud peavalude puhul.
Reuma-, podagra- ja närvivalude, aga ka tuuletõmbest või kurnatusest tingitud peavalude korral suurendatakse droogikogust kuni 1 spl klaasi vee kohta ja tõmbamisaega 20 minutini. Juuakse pool klaasi korraga…

1 sl peenestatud kuiva/toorest ürti vala üle 1 kl keeva veega, lase tõmmata kuni 1 tund, kurna, joo 0,5 kl enne sööki 4 korda päevas.

1 tl kuiva peenestatud droogi 1 kl keeva vee kohta, lasta tõmmata 45 minutit kuni 1 tund. Võtta 1–2 spl enne sööki kroonilise sapipõiepõletiku korral ja kui sapieritit, külmetushaiguste ja bronhiaalastma raviks ning närvihäirete korral; 3 korda päevas pärast sööki 1–2 spl ekseemi raviks, välispidiselt teha ka mähiseid, samuti põletuste korral.

Juua tuleks enne sööki 0,5 kl 3 korda päevas. Tee valmistamiseks võetakse ürti 1 spl 1 kl keevale veele ja lastakse 30 min kuni 1 t tõmmata.

Segutee
Võrdsetes kogustes peenestatud kuivad taimed: kõrvenõges, põdrakanep, piparmünt, viltlehine angervaks, kask, punane päevakübar. 1 sl segu vala üle 1 kl keeva veega, lase tõmmata 1 tund, kurna. Joo pärast sööki või söögivaheaegadel 1 kl 3 korda päevas organismi tugevdamiseks.

 • Angervaksa peetakse nõiataimeks, temaga võideldakse kurjade vaimude, needuse vastu.
 • Angervaks on võimas maagiline vahend armuasjade korraldamisel.
 • Majja puistatud kuivatatud angervaks aitab kodus rahu säilitada.
 • Ajutiselt töö kaotanud: angervaks toob õnne tööotsinguil.
 • Angervaksatee või -vann toob nägemuse tulevikust ja parandab selgeltnägemise võimet.
 • Suitsutamissegudes on angervaksal kaitsev ja tervendav ning rahu- ja õnnetoov toime.
 • Angervaks on olnud üks druiidide pühamaid taimi koos vesimündi ja raudürdiga. Iiri pärimuse järgi andis taimele tema hea lõhna karja ja saagi kaitsejumalanna Aine.
 • Angervaks on tänapäeval kasutusel ka moodsas nõiakunstis kurjategija soo kindlastegemiseks. Kui vette asetatud angervaks põhja vajub, oli kurjategija mees, kui jääb veepinnale, siis naine.

Teisi nimesi veel

 • Angerhain, angerleht, angerpüks, angerpüss, angerpütsik, angervars.
 • Saaremaal ja mujal Lääne-Eestis orm, ormad
 • Põhja-Eestis vorm, vormid
 • Lõuna-Eestis angerpist
 • On veel vähesel määral hobusehurmarohi, hobusekusehein, naba-arnikas, naisterohi, retelhein, seanaarid, tuulerohi jt.

http://herba.folklore.ee/?menu=taime&tid=12
http://www.terviseleht.ee/200101/1_vastus.php
http://epl.delfi.ee/news/melu/angervaksavann-toob-onne-toootsinguil-voilill-taidab-salasoovid.d?id=61884156
http://alkeemia.ee/artiklid/Metsamoor-Talvele-vastu-vaekate-taimedega/l-24/c-390/
http://bio.edu.ee/taimed/general/indexravim.html
http://naistekas.delfi.ee/tervis/tervis/liigesed-terveks-ravimtaimedega.d?id=20258517http://tulelaps.wordpress.com/2013/07/02/angervaks/
http://www.terviseleht.ee/200807/07_loodusravi.php
http://www.looduspere.ee/toidukaubad/teed-kohvid-ja-kakaod/suvahavva-angervaksa-tee-20g
http://raulpage.org/koolitus/fuchs.pdf
http://www.biore.ee/rasedus-ja-ravimtaimed.html

IMG_6218Ahtalehine põdrakanep ehk ahtaleheline põdrakanep (Epilobium angustifolium) on pajulilleliste sugukonda pajulilleperekonda kuuluv mitmeaastane rohttaim.

Vanasti peeti põdrakanepit 99 haiguse ravijaks ning taime farmakoloogilised uurimised ja katsetused näidanud, et põdrakanepil ongi kasvajarakkude vohamist taandav, rahustav ja krambivastane toime.

Droogina on ahtalehine põdrakanep raviannustes ohutu ja tema toime on tõestatud prostata hüperplaasia (eesnäärme suurenemine) I ja II staadiumis. Droogil on põletiku-, kasvaja– ja mikroobidevastane toime. Taime osi tarvitatakse ka seedehäiretemaopõletiku ja haavandtõve korral.

Nii lehti kui juuri võib kasutada värskelt ja kuivatatult toiduks. Põdrakanep on eriti populaarne vene rahva hulgas, kes on andnud talle ka teise nimetuse – ivan-tðai. Teda peeti 99 haiguse ravitsejaks ja tsaariajal veeti sadade puudade viisi välismaale. Kuivatamiseks ja säilitamiseks kogutakse peamiselt lehti ja õisi.

Kõige paremad on esimesed, umbes 20-sentimeetrised võrsed, mis meenutavad väikeseid palmikesi ja mille lehed on veel pisut lillaka varjundiga.

Ravimiseks kasutatakse peamiselt lehti ja õisi. Tee, mis valmistatakse ravi eesmärgi, on lihtsama tehnoloogiaga. Korjatakse ürdina (õied, lehed ja varre ülemine ots ilma kaunadeta). Siin kehtib sama nõue, mis kõikide teiste maitse- ja ravimteede korjamisel. Korjatakse päikeselise ilmaga, õitsemise alguses ja kuivatatakse spetsiaalses kuivatis või tuuletõmbuses varjulises kohas.

 • Põdrakanepi teel on rahustav valuvaigistav ja krampe peletav toime, see ravib unetust ja peavalu. Oma toimelt meenutab palderjani.
 • Angiini, silma– või nahapõletiku puhul ning furunkulite ja haavandite korral aitavad loputused ja mähised teega.
 • Sellega on saadud häid tulemusi isegi kasvajate, naha- ja lümfisõlmede tuberkuloosi ravimisel
 • Lisaks mao-, soolte– ja maksahaiguste puhul
 • Ta korrastab seedekulgla ainevahetust, seetõttu on teda kasutatud kaksteistsõrmiku haavandi ja soolepõletike puhul.
 • Samuti kehvveresuse korral.
 • Häid tulemusi on saadud kõhulahtisuse puhul ning vereringe haiguste korral. Nii on tast abi aeglase vereringe, peavalude korral.
 • Rahvameditsiin tunnistab teda kui viljatusevastast ravimit aitab meestel potentsi tõsta
 • Põdrakanepit loetakse parimaks immuno– ja hormonaalsüsteemi tugevdajaks.
 • Seetõttu on ta eriti soovitav kilpnäärme aeglase talituse korral.
 • Et tal on põletikuvastane toime, siis on peenestatud kuiva puru raputatud halvasti paranevatele haavadele ja leemendavatele ekseemidele.

Ravi tee valmistamine

Üldjoontes valmistatakse põdrakanepi tee järgmiselt: 2 spl peenestatud ürti 200 g keeva vee kohta, lastakse tõmmata 1 tund, kurnatakse. Võetakse päeva jooksul, soovitavalt 20 min enne sööki.

Haavandtõve puhul võetakse 3 spl ürti, lisatakse 1,5 kl keeva vett ja lastakse aeglasel tulel 15 min keeda. Jahutatakse ja kurnatakse ning võetakse 3 spl korraga söögi ajal. Sapipõepõletiku, kollatõve, jämesoole põletikul juuakse teed 1 spl ürdiga 1 kl keeva vee kohta, tõmbamisega 15 min ja tarvitatakse enne sööki.

Astmahaigete tee võiks olla valmistatud esimese õpetuse järgi, seisuajaga 6 tundi.

Lehtedest tee

Tee jaoks on vaja lehti parkida, sest ei toored ega kuivatatud lehed anna aromaatset jooki. Selleks panna korjatud lehed, ka õisikud, 4-5 cm paksuse kihina närbuma. Pärast ööpäevast seismist rullida ja väänata taimeosi peos, kuni mahl välja tuleb. Siis asetada plaadile, katta märja linase riidega ning hoida 25°C juures 6-10 tundi.

Pärast seda kuumutada 40 min. 100°C temperatuuril. Lõpuks lastakse jahtudes kuivada.

Ühe klaasi keeva vee kohta võtta 1 tl ürti ja lasta tõmmata vähemalt 15 min.

Indiaanlased korjasid kevaditi noori põdrakanepivõrseid. Need on parimad noorelt ja õrnalt, vananedes need puituvad ja muutuvad mõruks. Võrseid ja varsi kooritakse ja süüakse toorelt. Korralikult toiduks valmistatuna on nad head A- ja C-vitamiini allikad. Risoomi kooritakse ja küpsetatakse, aga see maitseb sageli mõrult. Maitse pehmendamiseks korjatakse risoomi enne taime õitsemist ja selle keskosas olev pruun riba eemaldatakse.

Alaskal valmistatakse põdrakanepist komme, siirupit, tarretist ja isegi jäätist.

Taime juured ja lehed sisaldavad parkaineid (10–20%), askorbiinhapet (kuni 4), karoteene, suhkruid, pektiine, lima ja alkaloide. Seemned sisaldavad taimerasva kuni 40–45%. Risoom sisaldab kuni 20% valke, kuni 15% lima, fosfori sooli, kaltsiumi ja koobaltit.

Ahtalehist põdrakanepit on rahvasuus nimetatud paljude nimedega: karukanep, kõrvelill, metssirel, nõmmeroos, palanulill, põdrakapsas, pöördpaju, rebashanna, tulipiits.

http://et.wikipedia.org/wiki/Ahtalehine_p%C3%B5drakanep
http://www.terviseleht.ee/200123/23_p6der.php
http://alkeemia.ee/artiklid/Podrakanep-aitab-99-hada-vastu/l-24/c-1781/

http://naistekas.delfi.ee/tervis/tervis/meeste-tervisele-abi-loodusest.d?id=20560063

Advertisements

2 thoughts on “Angervaks ja Põdrakanep

Add yours

 1. Aitäh, et meelde tuletasid…kiirustan korjama lähipäevil…. Kui kiired me oleme kasutama mürke, ravimite näol , vaevumaks kätt välja sirutama ja leidma abi loodusest

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: